Stroje klown i stroje cyrkowe

Panie i Panowie, wejdźcie i zobaczcie najlepsze stroje klowna i kostiumy cyrkowe! Cyrk przyjechał, a wraz z nim na Funidelii pojawiły się autentyczne przebrania! W naszym katalogu online znajdziesz kostiumy wszystkich popularnych wykonawców cyrkowych: treserów dzikich zwierząt, żonglerów, artystów trapezowych i oczywiście klownów. Zajrzyj do nas, gwarantujemy dużo śmiechu i zabawy! Oferujemy szeroki wachlarz zabawnych, kolorowych strojów klowna dla dziewczynek, chłopców i dorosłych, idealnych na Karnawał czy jakąkolwiek imprezę, a nawet na Halloween - mamy spory wybór przerażających wersji. Nasze kostiumy konferansjera i tresera lwów mogą dostarczyć rozrywki całej rodzinie lub grupce przyjaciół. Pozwól wszystkim gościom brać udział w show, a twoja impreza będzie niezapomnianym doświadczeniem. Gdy znajdziesz już odpowiedni strój, nie zapomnij o akcesoriach: peruce klowna, bacie tresera czy cylindrze magika. Przydadzą ci się też kosmetyki do makijażu, szczególnie w przypadku kostiumu klowna. Nasze stroje klowna i kostiumy cyrkowe pomogą ci naśladować jedne z najstarszych artystycznych występów na świecie. The show must go on!

Filtruj listę
Twoje wyszukiwanie:

Od zabawnego pajaca do strasznego klauna

Od zabawnego pajaca do strasznego klauna

Jeśli szukasz stroju klauna lub pajaca, jesteś w dobrych rękach.

Ta szczególna postać, której charakter plasuje się gdzieś między rozrywką, a melancholią, zrzesza sobie wielu fanów - szczególnie wśród ekipy Funidelia. W tej sekcji znajdziesz szeroki wybór kostiumów klauna i pajaca: dla mężczyzn, kobiet, niemowląt, dzieci... Dziewczynki będą zachwycone szeroką gamą strojów klauna, które dla nich przygotowaliśmy. Dzięki tym przebraniom będą słodsze, niż kiedykolwiek!

Jeśli jesteś dorosły i szukasz stroju błazna o nieco innym wymiarze, mamy dla Ciebie stroje strasznego klauna. Dzięki nim będziesz płakał, ale nie ze śmiechu. Muahahaha!

Jak przemienić się w pajaca: stroje klauna i makijaż błazna

stroje klauna

Pierwszy krok masz już za sobą: podjąłeś decyzję o przebraniu się za clowna i trafiłeś na naszą stronę, gdzie znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebował.

Po wyborze odpowiedniego stroju błazna lub clowna, nie możesz zapomnieć o równie istotnych dodatkach, dzięki którym Twój look będzie kompletny. Mowa tu oczywiście o charakterystycznych butach klauna (znajdziesz u nas wiele modeli) oraz oczywiście o czerwonym nosie klauna.

Jeśli już masz Twój klaunowy zestaw: kostium, buty i czerwony nos, kolejnym krokiem będzie wykonanie makijażu pajaca. Co to za pajac lub clown bez odpowiedniego make up'u? Dzięki naszym zestawom do makijażu pajaca nie będziesz miał z tym żadnego problemu. W Funidelia oferujemy Ci kit do makijażu pajaca w wielu dostępnych kolorach. Taki makijaż jest delikatny i nie podrażnia skóry: może być użyty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. A może chcesz być jak straszny klaun? W tym celu polecamy Ci skorzystanie z piankowej protezy, dzięki której szybko uzyskasz wymarzony efekt.

Jednak zanim przystąpisz do Twojej metamorfozy, sięgnijmy pamięcią do korzeni powstania tej posiaci. Skąd w ogole wzięli się klauni, pajace i błazny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Także postaramy się wytłumaczyć Ci różnice między różnymi typami clowna i pajaca.

Skąd się wziął clown, czyli przodek pajaca?

Święto na cześć Dionizosa i pierwsze konkursy poetyckie

Początki postacią klauna są tajemnicą. Jednym z najbardziej wiarygodnym wyjaśnieniem ich urodzeń mówi o wyglądzie charakter clown w greckich dionizyjskiego festiwalach na cześć Dionizosa, boga wina.

Podczas tych uroczystości, które miały miejsce w imperium greckim pod koniec każdej wiosny, organizowano konkursy poetyckie, podczas których prezentowano sceny komiczne i satyryczne.

Arystofanes, największy wykładnik greckiej komedii, był zdania, że ten gatunek miał satyrycznie odzwierciedlać życie figur politycznych tego okresu. Ci, niezadowoleni z tego pomysłu, zabronili tej części obchodów święta, sprawiając że charakterystyczna polemika dobiegła końcowi. W następstwie tych działań, wolność słowa zyskała na znaczeniu, w rezultacie której powstała postać, która miała prawo wyszydzać życie codzienne pobliskich mieszkańców, w tym także polityków.

Z Grecji do Rzymu

Jednak gatunek komedii szybko powrócił na salony, tworząc nowe postaci i figury, które prędko zyskały uwielbienie widzów.

Postaci te z biegiem lat doczekały się swoich naśladowców w całej Europie. Jednym z miejsc, gdzie błyskawicznie zyskały na popularności, był Starożytny Rzym. Figura ta doczekała się czterech jej typów, a były nimi:

  • Bucco: chełpliwy i zarozumiały
  • Dossenuus: niezwykle inteligentny
  • Macuus: wiecznie głodny żarłok
  • Pappus: stary głupiec, amant

Błazny i minstrele: narodziny nowej profesji

Błazny i minstrele: narodziny nowej profesji

Od czasu celebracji starożytnych improwizacji podczas imprez wyprawianych na cześć Dionizosa, ludzie zrozumieli, że śmiech i zabawa są nieodłącznymi faktorami dobrej zabawy i przyczyniają się do wyśmienitego samopoczucia. W ten sposób narodziła się sztuka, a nawet nowa profesja, która z początku praktykowana była jedynie przez plebs, który miał na celu rozbawienie szlachetnej, wyższej klasy. Mowa tu o powstaniu profesji komika, którzy zwani są także mianem błazna, czy też pajaca. Osoby te praktykowały swój zawód nawet w sądach i na posiedzeniach politycznych, gdzie rozbawiali zgromadzony tłum.

Garbate karły, czyli błaźni sądowi

Często w wielu krajach, począwszy od Chin do Ameryki, w rolę błaznów wcielały się garbate karły. Osoby te, ze względu na deformacje ich ciał, z reguły były wyśmiewane na targowiskach, czy w innych miejscach skupiających rzesze ludzi.

Mentalność w tym czasie była bardzo ograniczona, czyniąc że lud nie zaznajomiony był z faktem, że deformacje, na które cierpieli, mogą być skutkiem poważnej choroby ludzkiej. W ówczesnych czasach zakładano, że karły są potworami o niskim ilorazie inteligencji.

Grecy i Rzymianie, którzy szczególnie upodobali sobie okrucieństwo wyśmiewania się z karłów, szybko nauczyli się modyfikacji ciał, chcąc przyczynić się do zwiększenia liczby karłów w społeczeństwie. W tym celu zamykano dzieci w specjalnych klatkach, na skutek czego hamowany był ich wzrost, a sprytni Grecy i Rzymianie bogacili się wystawiając taką osobę na światło dzienne.

Obsesja związana z zainteresowaniem deformacjami ludzkimi osiągnęła swój szczyt w momencie, gdy 34 karłów służyło na bankiecie w Rzymie, wyprawionym przez kardynała Vitelli.

Pierwszym karłem w sądzie angielskim był Xit (za czasów panowania Edwarda VI), a ostatni nazywał się Copperin. Służył Augustowi, księżniczce Walii i matce Jerzego III.

Ewolucja figury błazna - od średniowiecza do XIX wieku

W czasie średniowiecza błazny znacznie zyskały na popularności w sądach królewskich. Choć zazwyczaj byli wyśmiewani i wyszydzani przez wszystkich, stali się bohaterami farsy, których nie mogło zabraknąć na żadnej rozprawie.

Później, w XVII wieku, wraz z nadejściem gatunku komedii dell'arte, na znaczeniu zyskały maski pajaca. Maski inspirowane tym nurtem znajdziesz w naszej sekcji masek klauna i pajaca. Zerknij na nie, jeśli wyprawiasz imprezę cyrkową i chcesz się przebrać za pajaca oddając hołd tej postaci o tak skomplikowanej przeszłości.

Funidelia oferuje Ci szeroki wybór masek, które idealnie uzupełnią Twój strój pajaca czy kostium błazna. Możesz wybierać spośród masek błazna i arlekina dla dzieci sprawiając, że Twój potomek wprawi w oszołomienie każdego obecnego na imprezie cyrkowej. Obojętnie, czy jest to balik przebierańców w szkole, czy urodziny kolegi czy koleżanki. Dzięki naszym maskom clowna i pajaca Twój syn czy córka będzie gwiazdą każdej imprezy!

Powstanie cyrku i figury pajaca

Powstanie cyrku i figury pajaca

Od czasu powstania tej instytucji w Wielkiej Brytanii, cyrk szybko zyskał na znaczeniu osiągając niebywały sukces, konkurując z instytucją teatru, tak lubianą i poważaną przez wszystkich w tym czasie.

Pierwsze pokazy cyrkowe miały miejsce w 1770 roku w Londynie i organizowane były przez Philipa Astley'a. Szybko rozwinęły się dyscypliny takie jak akrobatyka, spacer po linie, akrobacje na trapezie, pokazy z udziałem dzikich zwierząt, żonglerka... A wszystko to w akompaniamencie muzyki granej przez orkiestrę.

Na początku w show nie uczestniczyli pajace ani klauni. To jednak szybko uległo zmianie i klauni wraz z pajacami prędko zyskali na znaczeniu stając się nieodzowną częścią każdego show.

Joseph Grimaldi: pomysłodawca stroju pajaca

Najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem figury pajaca jest Joseph Grimaldi, ściśle związany ze światem angielskim pantomimy z końca XVIII wieku. Grimaldi jako swoje przebranie wybrał maskę Pierrota, czyli jednej z najbardziej znanych i typowych postaci reprezentujących gatunek włoskiej comedii dell'arte. Maska Pierrota przedstawiała okrągłą, bladą twarz pełną czerwonych piegów.

Jeśli wyprawiasz imprezę inspirowaną światem cyrku i chcesz przebrać się za tresera dzikich zwierząt lub chcesz oddać hołd pajacom i klaunom, mamy coś dla Ciebie. Nasze stroje klauna i kostiumy tresera zwalą z nóg wszystkich Twoich kumpli obecnych na imprezie przebieranej.

Strój pajaca, błazna czy clowna dostępny jest w wieeeelu przeróżnych modelach i wariacjach. Tak naprawdę każdy jest inny, lecz łączy je jeden wspólny czynnik. Wszystkie przebrania za arlekina, klauna czy też błazna są niezwykle kolorowe! Dzięki temu takie przebranie doskonale nadaje się jako strój dla dziecka, lub dla dorosłych. Jeśli jesteś kobietą mamy dla Ciebie kostiumy klowna w wersji przystosowanej dla wszystkich dam, czyli takie, które składają się z sukienek i spódniczek tutu.

Jeśli jesteś mężczyzną, w naszej sekcji przebrań za klauna dla chłopaków znajdziesz kostiumy, które nadadzą się zarówno jako stroje wesołego klauna, jak i takie, za sprawą których wszyscy na Twój widok będą płakać... i to nie ze śmiechu. Mowa to o stroju strasznego klauna.

Figura pajaca dociera do Stanów Zjednoczonych

W roku 1973 brytyjski pilot John Bill Ricketts przedstawia instytucję cyrkową w Stanach Zjednoczonych. Dochodzi do powstania kolejnego typu pajaca, który zyskał na popularności po kryzysie na giełdzie w 1929 roku.

Mowa tu o bezdomnym pajacu, tzw. hobo lub tramp. Ta postać charakteryzowała się zaniedbanym wizerunkiem, o kilkudniowym zaroście i z czerwonym nosem. Ten pajac, choć z pozoru smutny, był niesamowicie inteligentny.

Czerwony i biały pajac

W roku 1900 dochodzi do pojawienia się dwóch najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci wśród wszystkich klaunów: mowa tu o czerwonym i białym pajacu.

Kostium białego pajaca, zdawać by się mogło, inspirowany został figura Pierrota.

Ten pajac jest niezwykle elegancki i zarazem smutny i melancholijny.

Czerwony pajac natomiast jest wesoły i kolorowy, a jego początki sięgają inspiracją pierwszymi komikami. Czerwony klaun nigdy nie wpada w tarapaty, a jego charakter transmituje pozytywne nastawienie do życia.

Kryzys figury pajaca. Powstaje mimika i pantomima

W latach 50. i 60., postać klauna chyli się ku upadkowi. Artyści ograniczeni są do klasycznego repertuaru, który ma na celu zaprezentowanie powielanych żartów. Kryzys tego bohatera zaprezentowany został w dokumencie Federico Fellini w roku 1970.

W obliczu tej sytuacji, szkoła cyrkowa w Moskwie, starając się zachować postać klauna, tworzy nową postać. Mowa tu o mimie, który szybko podbił scenę cyrkową.

Mim występował samotnie, a jego poczucie humoru odbiega od tego, które prezentowane było przez klaunów i błaznów. Mim posługiwał się nowymi technikami używając języka ciała, nie używając dialogów i używał publiczności jako części swojego show.

Ubranie mima także niewiele wspólnego ma z kostiumem clowna. Przebrania za mima oczywiście, jak zawsze, znajdziesz w Funidelia.

Straszny klaun

Straszny klaun

Od jakiegoś czasu postać pajaca czy klauna bardziej kojarzona jest ze strachem, przerażeniem i niepokojem. Stało się tak za sprawą noweli autorstwa S. Kinga, pt. "IT" z 1986 roku. Historia trafiła na ekran kinowy będąc inspiracją do powstania filmu o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest pajac Pennywise, którego ciało zostało opętane przez demona odpowiedzialnego za jego transformację w klauna mordercę.

Dziś stroje strasznego klauna są jednym z najczęściej wybieranych strojów na Halloween.

Pennywise to jednak nie jedyny pajac morderca, który istnieje. Jeśli mowa o horrorach lub o filmach, w których występują ekscentryczne postaci, nie możemy zapomnieć o takich legendach jak Joker czy Harley Quinn, którzy są parą klaunów z uniwersum DC.

Top