Kreacje na Oktoberfest. Bawarskie i tyrolskie stroje

Eins, zwei, drei... zum wohl! Pokochasz nasze kostiumy inspirowane Oktoberfestem. W naszej ofercie mamy najoryginalniejsze bawarskie i tyrolskie stroje, dzięki którym zrobisz furorę w każdym Biergarten.

Na Fundelii znajdziesz damskie i męskie kostiumy i kreacje na Oktoberfest dla osób w każdej grupie wiekowej. Daje ci to możliwość przebrania się całą rodziną, a co za tym idzie - niezapomnianą zabawę w gronie najbliższych! W naszej kolekcji znajdziesz też piękne sukienki dirndl, w których wyglądałabyś jak bogini, oraz męskie i damskie lederhosen, jeśli wolisz wygodę jaką oferują spodnie.

Nie zapomnij o finalnym szczególe, który idealnie podkreśli twój strój. Zaopatrz się w jeden z naszych oryginalnych tyrolskie kapeluszy. Posiadamy tyrolskie nakrycia głowy, opaski z motywem piwnym, czy kwiatem szarotki alpejskiej... Wszystko, co sprawi że będziesz mógł w pełni cieszyć się czasem spędzonym na Oktoberfest.

Ein Prosit der Gemütlichkeit!

Filtruj listę
Twoje wyszukiwanie:

Wiesz dlaczego obchodzimy Oktoberfest?

desfile tradicional Oktoberfest

Mówi się, że 12-tego października 1810 roku Maksymilian I Józef Wittelsbach chciał wyprawić huczne wesele dla swojego starszego syna. Impreze weselna Ludwika i jego wybranki Teresy Sachsen-Hildburghausen trwała pięć dni i odbyła się w Monako, gdzie, dodatkowo, zorganizowano także wyścigi konne.

Po ponad 15 latach Ludwik objął król, nie zważając na fakt, że Teresa lubiła pofolgować z innymi mężczyznami za plecami swego małżonka. Nic jednak nie przeszkodziło Ludwikowi w wyprawianiu kolejnych to imprez.

W 1835 roku król Ludwik I postanowił włączyć pokaz ubioru tradycjonalnego w program obchodów jego srebrnych godów.

Po fali rewolucji, która zalała Europę w 1848 roku, król, jego żona oraz ich dziewięcioro dzieci zmuszeni byli uciekać do Francji w poszukiwaniu azylu. Pokaz mody tradycjonalnej został wznowiony dopiero w 1948 roku, czyniąc Oktoberfest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku.

Od tego czasu, Bawarczycy postanowili, że to święto obchodzone będzie każdego roku - obojętnie, czy udział w nim będzie brał król czy no, w miesiącu październiku.

Święto Piwa na stałe zapisało się w naszej tradycji i obecnie tworzy naszą kulturę. To świetna okazja na spędzenie czasu ze znajomymi, przebranie się za Bawarczyków i oczywiście na piciem piwa.

Aby na własnej skórze przeżyć Oktoberfest lub święto piwa, nie musisz jednak szykować się na podróż do Niemiec - aktualnie wiele miast, także w Polsce, szykuje się na obchody święta piwa i rozstawia wielkie, białe namioty, gdzie będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy Bawarczyk skubiący precle i popijając je piwkiem.

Dużą sławą cieszy się biesiada piwna organizowana corocznie we Wrocławiu. Goście tego święta piwa mogą poczuć się jak na prawdziwym monachijskim Oktoberfeście za sprawą dekoracji, tradycyjnego jedzenia niemieckiego i wszechobecnego piwa lanego do wielkich kufli, które nabyć można na dziedzińcu Arsenału Miejskiego we Wrocławiu.

Również w Warszawie co roku organizowana jest wielka biesiada piwna inspirowana tą oryginalną z Monachium. Każdego roku nie zabraknie tam golonki, precli i oczywiście piwa. Warszawski Oktoberfest obchodzone jest tam w Parku Szczęśliwickim, a goście ochoczo zajadać się mogą niemieckimi przysmakami śpiewając typowe piwne przyśpiewki.

Także i Gdańsk nie zostaje w tyle, corocznie organizując święto piwa na Wyspie Spichrzów nad Motławą. Setki litrów piwa i bawarskie stroje to to, czego bez wątpienia nie zabraknie podczas obchodów gdańskiego święta piwa.

Warto wspomnieć, że oryginalny monachijski Oktoberfest obchodzony jest co roku, z wyjątkiem lat, które przypadały na Pierwszą i Drugą Wojnę Światową, gdy niemożliwym było jego celebracja.

W historii obchodów Oktoberfest nie można zapomnieć jednak o przykrym zdarzeniu, które miało miejsce 26 września w 1980 roku, gdy neonazistowski terrorysta odebrał życie 13 osobom i ranił 200 pozostałych.

Ciekawostki o Oktoberfest

1. Wiedziałeś, że zabronione jest serwowanie alkoholu o niższej zawartości niż 6 promili?

2. Wiedziałeś, że produkcja piwa serwowanego na Oktoberfeście odbywa się jedynie na terenie Monachium? W ten sposób organizatorzy upewniają się, że w trakcie transportu piwa od browarni aż do Theresienwiese (miejsce, gdzie odbywa się Oktoberfest w Monachium) piwo serwowane w trakcie imprezy nie straci na smaku ani na swoich właściwościach.

3. Oktoberfest w Monachium zainaugurowany jest zawsze przez burmistrza miasta, który wybija szpunt z pierwszej beczki piwa i krzyczy "O’zapft is!" - co możemy przetłumaczyć jako "Odszpuntowana!". Następnie rozlega się huk 12 salw armatnich, które dają znać całemu miastu, że impreza Oktoberfest zaczęła się na dobre.

Namioty i stoiska na Oktoberfeście

Święto Piwa Oktoberfest odbywa się na terenie Theresienwiese. Jest to ogromne pole, które podczas tego oryginalnego święta wypełnia się sklepikami i straganami pełnymi artykułów, które kojarzą się z piwem i z Oktoberfestem. Szacuje się, że każdego roku odwiedza je ponad 6 milionów fanów święta Oktoberfest.

Najbardziej typowe stoiska należą do największych browarów z Monachium: Paulaner, Spaten, Hofbräu, Hacker-Pschorr, Augustiner y Löwenbräu. Tylko ten należący do browaru Hofbräu obfituje w ponad 7000 miejsc siedzących. Pod każdym namiotem skosztować można innego rodzaju piwa i każdy z nich wyróżnia się innym typem dekoracji, dzięki czemu zmieniając stoisko czy namiot możemy przenieść się w inny klimat panujący na Oktoberfest.

Protagonista Oktoberfestu: piwo!

Co roku spożywa się ponad 6 milionów litrów piwa!

Cena litra piwa waha się między 8-10 euro, a sam trunek serwowany jest od 10 rano do 22:30 wieczorem od poniedziałku do piątku i od 9 rano do 22:30 w czasie weekendu i dni świątecznych. Niby niewiele godzin, w czasie których możesz zakupić złoty trunek, ale zapewniamy Cię, że jest to wystarczający czas, abyś skończył w dość chwiejnym stanie!

Jak poczuć się jak prawdziwy Bawarczyk na Oktoberfeście?

Fani Oktoberfestu uwielbiają wszystko to, co kojarzy nam się z Niemcami: mowa tu nie tylko o piwie, ale także o wędlinach, kiełbasach, klopsikach, kiszonej kapuście i oczywiście o strojach bawarskich.

Oto nasze porady dla tych, którzy chcą się poczuć jak prawdziwy Bawarczyk w czsie obchodów Oktoberfest.

Maucz się kilku typowych piosenek niemieckich

Po pierwsze: naucz się kilku typowych piosenek niemieckich śpiewanych w czasie Oktoberfest. Jedną z nich jest ta nazywana "Ein Prosit" - istny klasyk każdego Oktoberfestu. Jest to krótka piosenka, która łatwo zapada w pamięć pomiędzy kolejnymi łykami złotego trunku:

Ein Prosit, ein Prosit

Der Gemütlichkeit

Ein Prosit, ein Prosit

Der Gemütlichkeit.

OANS ZWOA DREI! G’SUFFA!

Wolne tłumaczenie piosenki:

Na zdrowie, na zdrowie

Niech żyje radość

Na zdrowie, na zdrowie

Niech żyje radość

RAZ...DWA...TRZY… PIJEMY!

Gwarantujemy Ci, że po kilku piwach Twój polski akcent zniknie i poczujesz się jak prawdziwy Niemiec!

Potrzebujesz oryginalnego stroju bawarskiego.

disfraces de bávaros originales

Oktoberfest to święto odwiedzane przez całe rzesze turystów, którzy pieczołowicie przygotowują się do jego obchodów miesiące wcześniej kupując stroje Bawarczyka.

U nas bez problemu znajdziesz idealny strój na Oktoberfest, dzięki któremu poczujesz się jak najprawdziwszy Bawarczyk - obojętnie, czy na głowie masz bujną blond czuprynę, czy ciemną grzywę opadającą Ci na czoło.

Przejrzyj naszą ofertę strojów Bawarczyka i sukienek na Oktoberfest przy akompaniamencie kufla piwa, oczywiście.

Wśród strojów, które znajdziesz w naszej ofercie, znajdziesz nie tylko strój Niemca czy Niemki, który użyć możesz jedynie podczas Oktoberfestu. Te stroje bawarskie i sukienki na Oktoberfest świetnie sprawdzą się także na każdej imprezie przebieranej. Szukasz stroju na Oktoberfest dla dziecka? Nie ma problemu! Dla Maluchów także znajdziesz typowe Lederhosen dla chłopców czy Dirndl dla dziewczynek.

Odkryj nasze oryginalne Trachten (typowy bawarski strój ludowy) w ofercie dla Małych i Dużych.

Sukienki na Oktoberfest dla kobiet: Dirndl

costume bavarese per donna

Co oprócz piwa kojarzy nam się z Oktoberfestem? Piękne blondynki w charakterystycznych sukienkach bawarskich dzielnie dzierżące hektolitry piwa, rzecz jasna!

Strój bawarski dla kobiety, znany pod nazwą Dirndl, posiada nie krótką historię, a jego korzenie sięgają początków XIX wieku.

Pierwotnie Dirndl używany był jako uniform pracowniczy, lecz z biegiem lat zmieniał swój fason, aby ostatecznie kojarzony był z sukienką odzwierciedlającą wyższą klasę noszącej go kobiety.

Wraz z biegiem czasu Dirndl odgrywał coraz to ważniejszą rolę i w dziś kobiety chętnie przywdziewają dirndl, gdy udają się na formalne, tradycyjne zgrupowania głównie w Austrii, w Bayernie czy w innych regionach Niemiec.

Impreza Oktoberfest i typowe dla niej poprzebierane blondynki, stały się rozpoznawalne poza granicami Niemiec. Typowy dirndl to seksowna sukienka, która podkreśla kształt ciała kobiety.

Patrząc od góry, sukienka na Oktoberfest, Dirndl, nie możemy pozbyć się wrażenie, że ten strój Bawarki nie byłby autentyczny bez blond peruki albo bez długich blond warkoczy na głowie.

Strój Bawarki składa się z białej bluzki lub koszuli, dopasowanego gorsetu w talii, dzięki czemu sylwetka noszącej nabiera wyjątkowo kobiecego kształtu, z fartuszka przewiązanego kokardą (historię kokardy opowiemy Ci w kolejnym akapicie) i z białych zakolanówek.

Te najbardziej popularne to zdecydowanie Mini-Dirndl, lecz istnieją trzy typy przebrania za Bawarkę: długi Dirndl (Dirndl Lang) - sukienka na Oktoberfest do kostek, średni Dirndl (Dirndl Midi) o długości do połowy łydki i ten, który sięga przed kolano czyli krótki Dirndl (Dirndl Mini).

Symbolika kokardy Dirndla

Kawalerze, zwróć uwagę na pozycję, w której znajduje się kokardka na dirndlowym fartuszku:

1) kokarda zawiązana po prawej stronie: nosi ją kobieta zamężna lub zaręczona

2) kokarda zawiązana po lewej stronie: nosi ją kobieta bez żadnych zobowiązań

3) kokarda zawiązana po środku: nosi ją dziewica

4) kokarda zawiązana na plecach: nosi ją wdowa

Będziesz w stanie zapamiętać tę ciekawostkę po wypiciu dwóch piw?

Strój bawarski dla mężczyzn: Lederhosen

disfraz bavaro para hombre

Tradycyjny strój bawarski bazuje na stylu, który nazywa się Landhausmode. Styl ten inspirowany jest ubraniami, jakich używali chłopi, farmerzy i mieszkańcy wsi niemieckich w dawnych czasach. Męski strój Bawarczyka składa się z koszuli (najczęściej w kratkę), z Trachtenhut (filcowy alpejski kapelusz z piórkiem), ze skarpet - podkolanówek lub zakolanówek z grubej wełny przyozdobionej wstążką, z Haferlschuhe, czyli z typowych butów bawarskich i oczywiście z Lederhosen - skórzanych spodni na szelkach przyozdobionych kwiecistymi detalami.

3 typowe wersje Lederhosen to:

1) kurze lederhose - spodnie skórzane na szelkach sięgające kolan

2) kniebundlederhose - spodnie skórzane na szelkach sięgające za kolana

3) lange lederhose - spodnie skórzane na szelkach sięgające kostki

Spodnie typu Lederhose zawierają także kieszeń zwaną Messertasche, która służy jako pokrowiec na nóż i znajduje się zazwyczaj na prawej nogawce.

Typowy kolor Lederhosen to brązowy lub czarny, choć w obecnych czasach spotkać można te typowe niemieckie skórzane spodnie niemal w każdym kolorze.

Jeśli szukasz stroju bawarskiego lub kostiumu na Oktoberfest, znajdziesz go w naszej ofercie Lederhosen dla mężczyzn. Jeśli jednak interesuje Cię przebranie za piwo, za butelkę lub za beczkę, nie zawiedziesz się - wszystkie te opcje dostępne są także w naszym katalogu.

Dekoracja na Oktoberfest

decoración de la Oktoberfest

Drodzy fani Oktoberfest - jeśli zamierzacie zorganizować noc tematyczną inspirowaną imprezą Oktoberfest w Waszym domu lub w knajpie, pomożemy Ci w dopięciu wszystkiego na ostatni guzik. Dzięki nam Ty i Twoi goście poczujecie się jakbyście byli w wysokim Tyrolu!

Aby zorganizować niezapomnianą imprezę lub święto piwa, będziesz potrzebował proporczyków w biało-niebieską kratkę, flag z nadrukiem piwa, okularów piwnych, serwetek z nadrukiem piwa lub z niemiecką flagą i oczywiście przebrań na Oktoberfest. Wszystkie te produkty znajdziesz w naszej sekcji dekoracji na Oktoberfest.

Stwórz niepowtarzalny klimat na Oktoberfeście i daj się ponieść piwnym emocjom! Ein Prosit!

Top