Stroje na Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na wigilię dnia św. Andrzeja. Pierwsza wzmianka w Polsce na jego temat pojawiła się w 16. wieku.

Jest to ostatnia okazja do zabawy przed czasem zadumy i duchowych przygotowań do świąt - adwentu. Podczas przyjęcia andrzejkowego wykonuje się różne wróżby, z których najpopularniejszą jest lanie wosku. Polega ono na laniu gorącego wosku przez ucho od klucza wprost do zimnej wody. Gdy wosk zastygnie, z jego kształtu (lub cienia rzuconego na ścianie) odczytuje się, co będzie nas czekać w przyszłości.

Wybierasz się na Andrzejkowe przyjęcie? A może sam je organizujesz? Obejrzyj naszą kolekcję strojów, wśród których znajdziesz wiele opcji stroju czarownicy lub czarodzieja dla dzieci i dorosłych, w najróżniejszych stylach.

Nie chcesz kompletnego stroju? Zwróć uwagę na nasze akcesoria. Oferujemy kapelusze, sztuczne nosy wiedźmy, różdżki, peruki w wielu kolorach, kociołki i wiele innych upiornych dodatków. Wybierz swój ulubiony kostium lub gadżet i zaczaruj nim pozostałych gości imprezy.

Filtruj listę
Twoje wyszukiwanie:

Andrzejki

Andrzejkowy wieczór wróżb to święto o długiej tradycji, które obchodzimy w Polsce od wielu lat. Jednak zastanawiałeś się kiedyś co to w ogóle za święto? Dlaczego je obchodzimy i skąd się wzieły andrzejkowe wróżby?

Jak już dobrze wiesz, w Funidelia wiemy wszystko o dobrej zabawie i chętnie udzielimy Ci odpowiedzi na każde pytanie dotyczące jakiejkolwiek imprezy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o korzeniach celebracji Andrzejek, czytaj dalej, a na pewno znajdziesz to, czego szukasz!

Kiedy są Andrzejki?

calendario

Andrzejki to święto, tak zwany wieczór wróżb, które obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada - czyli dokładnie w wigilię świętego Andrzeja - patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki to doskonała okazja na organizację ostatniej hucznej imprezy roku liturgicznego, bowiem tuż po nich rozpoczyna się długi czas oczekiwania, czyli adwent. Warto zauważyć, że w Szkocji dzień ten zyskał miano święta narodowego.

Andrzejki: Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

bruja volando

Andrzejki to święto, które w Polsce znane jest już od wieków i posiada wyjątkowo długą tradycję. Mawiano, że do andrzejkowych wróżb w przeszłości miały prawo jedynie panny, które przeprowadzały andrzejkowe wróżby w celu uzyskania informacji na temat ich przyszłego zamążpójścia. W ten sposób niezamężne kobiety chciały ściągnąć na siebie szczęście i jak najszybciej znaleźć swojego przyszłego męża, lub dowiedzieć się, czy zamążpójście w ogóle jest im dane.

Początkowo święto obchodzenia wigilii imienin Andrzeja traktowane było bardzo poważnie - wróżby odprawiane były w skupieniu, indywidualnie, a do ich wyniku panny panny podchodziły z wielkim dystanstem, biorąc go za absolutny pewnik. Wówczas kawalerowie nie brali w nich udziału - dla nich przeznaczone było święto Katarzynek, czyli polski zwyczaj świąteczny, który obchodzony był w nocy z 24 na 25 listopada - w wigilię św. Katarzyny. Dziś jednak sprawy uległy zmianie, a w Andrzejkowy wieczór wróżą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Geneza uroczystości andrzejkowych nie jest nam dokładnie znana - historycy wciąż spierają się o pochodzenie święta. Jedni uważają, że swe początki wzięło ono w starożytnej Grecji, opierając się na podobieństwie genezy imienia Andrzej (gr. Andress) i słowa aner, andros, które oznacza męża lub mężczyznę. Inni jednak upierają się, że Andrzejki wzięły się od kultu starogermańskiego boha Frejra, który był dawcą bogactw, bóstwem miłości i płodności. Obie wersje zdają się mieć sens, jednak do dzisiejszego dnia nie mamy pewności co do początków obchodzenia Andrzejek.

Andrzejkowe wróżby

Jak możecie się domyśleć, ilość wróżb i zabaw andrzejkowych przyprawić może o zawrót głowy. Wyobraźnia niezamężnych kobiet wyczękujących zamążpójścia nie zna granic: panny musiały wykazać się nie tylko kreatywnością, ale i także niesamowitą odwagą. Jedną ze starodawnych wróżb andrzejkowych było wróżenie z nocnego szczekania psów. Panna wyczekiwała nocą przed domem pierwszego odgłosy szczekania psa. Kierunek, z którego dobiegał odgłos oznaczał stronę, z której nadejdzie jej przyszły mąż.

Niekiedy również dziewczyny wyczekiwały w opuszczonym domu do północy, by rozpalić ogień w piecu i dojrzeć tam sylwetkę przyszłego męża, a inne wybiegały na pierwsze skrzyżowanie, gdzie pytały napotkanego przechodnia o jego imię - to, według andrzejkowych wróżb, imię ich przyszłego męża.

Na szczęście andrzejkowe zwyczaje uległy zmianie od tego czasu i dzisiaj wyglądają nieco inaczej. Nie ma już potrzeby nasłuchiwania szczekania psa lub biegania po mieście nocą, choć dzisiejsze zabawy andrzejkowe wyraźnie zainspirowane są tymi pierwotnymi - ich głównym celem jest uzyskanie informacji odnośnie przyszłości matrymonialnej wróżącego.

Wróżenie z wosku

wosk

Lanie wosku to chyba najbardziej znana andrzejkowa wróżba. Na czym polega ta zabawa andrzejkowa? Do tej wróżby potrzebujesz miski z wodą, świecy, zapalniczki lub zapałek i klucza z dużym uchem, który symbolizuje tajemnice i sekrety. Wróżby z wosku dotyczą miłości i pomyślności - wróżący starannie przelewa wosk z zapalonej świecy przez ucho klucza. Wosk, kapiąc na wodę, która znajduje się w położonej poniżej misce, zastyga tworząc różne kształty. Po kilku minutach nasz woskowy odlew jest gotowy do analizy - wróżący bierze odlew i starannie ogląda go w cieniu blasku świecy. Kształt, który ma odlew jest tym, co przyniesie Ci przyszłość w nadchodzącym roku.

Wychodzenie butów za próg

zapatos

Wróżenie z butów to chyba druga, po wróżeniu z wosku, najbardziej popularna zabawa andrzejkowa. Aby dowiedzieć się, która z obecnych na imprezie andrzejkowej pań, lub który z panów, pierwszy musi szykować się do ślubu, ustawiamy buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju, w którym odbywa się impreza. Ostatni but w kolejce przestawiamy na początek kolejki, i tak do końca, aż kolejka butów dotrze do drzwi wejściowych mieszkania. But osoby, który znajdzie się na czele kolejki, wskazuje osobę, która pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.

Jak się ubrać na Andrzejki, czyli andrzejkowa impreza przebierana

selfie

Zabawa andrzejkowa to świetna okazja na przebranie. Skoro spotykamy się ze znajomymi i mamy zamiar spędzić czas na wróżeniu i wspólnej kolacji, która odbędzie się w ostatni dzień przed adwentem, dlaczego nie urozmaicić sobie czasu strojami andrzejkowymi? Impreza andrzejkowa swoją genezą i mistycyzmem na myśl przywodzi nam imprezę Halloweenową. Jak wszyscy doskonale wiemy, słynie ona z przebrań. Z pewnością stąd wziął się zwyczaj przebierania także podczas Andrzejek. Charakter imprezy jest podobny, a na obu z nich królują barwne i oryginalne przebrania.

Pomysłów na przebranie na Andrzejki jest mnóstwo: wszystkie chwyty dozwolone, jednak bez wątpienia istnieje kilka klasyków, którzych bez wątpienia nie zabraknie na żadnej imprezie andrzejkowej.

 

Strój Czarownicy

bruja

Przebranie za czarownicę to absolutnie najbardziej popularne przebranie na Andrzejki. Co bowiem innego kojarzyć się nam może z wróżbami, niż nie wiedźma, które je przeprowadza? Na Twojej zabawie andrzejkowej nie może zabraknąć czarownicy ani czarodzieja! W naszej sekcji znajdziesz strój czarownicy dla dziewczynek i dla kobiet. Jeśli wybierasz się na imprezę andrzejkową z partnerem, nie zapomnijcie o kostiumie czarodzieja! Strój czarodzieja lub magika najczęściej zawiera kapelusz czarownicy, ciemną długą suknię lub tunikę i charakterystyczny nos wiedźmy. Taki outfit z powodzeniem uzupełnisz dobierając odpowiednie czarne rajstopy lub ... czarnego kota!

 

Strój gotycki

gothic

Naszą kolejną propozycją jest przebranie w stylu gotyckim. Andrzejki to nostalgiczna impreza pełna wiedźm, czarownic, szkieletów, zombiaków - kostium gotycki także idealnie spełni się w tej roli i wpasuje się w tło imprezy bez problemu. Wariantów takiego przebrania jest bez liku - możesz wybierać spośród różnych kolorów (jednak najpopularniejsze to ciemny fiolet, bordowy, butelkowy i czarny), krojów, stylów, materiałów... Wszystkie propozycje kostiumów gotyckich znajdziesz, jak zawsze, w Funidelia. Nic, tylko wybierać!

Kostium Beetlejuice

beetlejuice

Skoro jeszcze jesteś z nami i nadal nie wybrałeś idealnego przebrania andrzejkowego, ruszamy z kolejną propozycją, jaką jest przebranie Beetlejuice! Strój z filmu Sok z Żuka zadowoli nawet najbardziej wymagającego fana imprez przebieranych, nie sądzisz? Dzięki naszym kostiumom Beetlejuice, które dostępne są oczywiście dla kobiet, jak i dla dzieci, gwarantujemy Ci, że będziesz jednym z najlepiej przebranych osób na zabawie andrzejkowej. Biały garnitur w czarne pasy, wystrzałowa peruka i charakterystyczny makijaż pomogą Ci w Twojej metamorfozie. Szukasz tutorialu jak wykonać makijaż z Beetlejuice? Jak zawsze możesz na nas liczyć!

Strój kościotrupa

szkielet

Oprócz czarownicy, o palmę pierwszeństwa, jeśli o kostium na Andrzejki chodzi, walczy kościotrup. Szkielet także wpisuje się w charakterystykę tego święta - przywołuje nam na myśl mrok, śmierć, nostalgię i mistycyzm. Dlaczego by nie przebrać się za kościotrupa? W tym przypadku możesz skorzystać z naszych kostiumów szkieleta, których mamy całe mnóstwo! Wolisz być seksownym szkieletem, czy może wolisz straszyć każdego, kogo napotkasz na swojej drodze? Jeśli szukasz porad jak wykonać makijaż szkieleta, koniecznie zerknij okiem na przygotowany przez nas poradnik. Ten tutorial makijażu pokaże Ci, jak wykonać makijaż szkieletora krok po kroku. Zaczynamy!

Klasyki, które nigdy nie wyjdą z mody

Chociaż na imprezie andrzejkowej dominują przebrania za mroczne postacie, które napawają nas strachem, nie oznacza to, że wszyscy muszą przebierać się za wiedźmy lub zombiaki. W obecnych czasach panuja absolutna dowolność - teraz każdy może przebrać się za co mu się tylko podoba. Jeśli nie przekonują Cię wyżej wymienione i zaprezentowane przez nas stroje, na pewno skusisz się na takie przebrania jak kostium pirata, strój indianina, czy niezawodne przebranie za kowboja. Te propozycje świetnie nadadzą się jako przebrania dla par albo na kinderbal andrzejkowy w szkole. A może masz w planach wyprawienie imprezy andrzejkowej jedynie dla dziewczynek, które uwielbiają bajki Disneya? W takim razie postaw na stroje księżniczek Disneya. Nie masz córki? Na pewno zadowolisz syna wyprawiając zabawę andrzejkową w stylu superbohaterów! Strój Supermana, kostium Thora czy przebranie Hulka - co wybierasz na ten magiczny wieczór wróżb i zaklęć?

Dekoracja na Andrzejki

velas

Oczywiście, gdy szykujesz imprezę andrzejkową, nie możesz zapomnieć o doskonałej dekoracji na Andrzejki. Ta, odzwierciedlać powinna ducha imprezy, na której królować będą wróżby, wiedźmy, świece i przygaszone światła. Do Twojej dekoracji andrzejkowej z powodzeniem możesz użyć kociołków wiedźmy, sztucznych pajęczyn (i pająków!), odpowiedniego oświetlenia, girlandy z czarownicami, wiszące figurki, świece każdego rodzaju... W naszej ofercie znajdziesz te produkty - ba, a nawet o wiele więcej! W dziale akcesoriów i dekoracji na Andrzejki czekają na Ciebie artykułu andrzejkowe, które raz na dobre zamienią Twoją imprezę andrzejkową w najbardziej oczekiwaną bibę roku. Jest dekoracja andrzejkowa - jest impreza!

Top